8 Kazimierski Miesiąc Czytania Dzieciom

Opublikowano w Mali odkrywcy

 

W czerwcu Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej włączyła się w akcję czytania dzieciom, czyli XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach kampanii: „Cała Polska czyta Dzieciom”. Hasło akcji 2018 r. brzmi: „Czytanie łączy”. Tydzień czytania mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa. W bibliotece czyta się nie tydzień, lecz miesiąc, zatem ogłoszono miesiąc czerwiec: „8 Kazimierskim Miesiącem Czytania Dzieciom”. Wówczas gościmy w murach biblioteki reprezentantów różnych zawodów, przedstawicieli władz samorządowych, lekarzy, strażaków, policjantów, pielęgniarki, fryzjerki i innych by przeczytali uczniom przedszkoli i klas 0-3 bajkę i opowiedzieli o swoim zawodzie. Pogadance towarzyszy prezentacja rekwizytów charakterystycznych dla danego zawodu.

 

 • Wielkie lanie wody

 • Tradycją Kazimierskiego Miesiąca Czytania Dzieciom jest wielki finał akcji w Publicznym Przedszkolu Samorządowym "Parkowe skrzaty" w Kazimierzy Wielkiej. W 2018 roku, po 3 tygodniach czytania, dnia 21 czerwca odwiedziliśmy wraz ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej przedszkolaki. Ze względu na charakter wydarzenia rozpoczęliśmy od czytania. Dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień, jak co roku, zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima Ptasie radioinny wiersz poetySkakanka zaprezentowała Joanna Kądziela-Kot, natomiast Barbara Janasik przeczytała dzieciom wiersze: Leń i Kłamczucha

  Twórczość Jana Brzechwy przybliżył także przedszkolakom st. kpt. Marcin Żarek, Zastępca Komendata Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej, który przeczytał wiersz: Pali się!  Po zakończeniu wiersza nasz gość rozpoczął zadawanie pytań, które miały sprawdzić co dzieci zapamiętały z ostatniego wiersza a prawidłowe odpowiedzi nagradzaliśmy bibliotecznymi zakładkami. Wiedza dzieci okazała się bardzo duża i równać się z nią mógł tylko entuzjazm w zgłaszaniu się do udzielania odpowiedzi. Z-ca Komendanta przeprowadził pogadankę z najmłodszymi i ich opiekunkami w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”. 

  Najlepsze dopiero nadchodziło a raczej nadjeżdżało. Po kilku słodkościach dzieci były gotowe do uczestniczenia w kolejnym wyzwaniu. Przed budynek przedszkola podjechał wielki wóz strażacki a strażacy z jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przygotowali pokaz sprzętu strażackiego a także zadanie, które polegało na trafieniu wodą z węża do zbiornika. Wszystkie dzieci, począwszy od kończacych przedszkole "Małych Odkrywców" i "Tygrysków" aż po "Żabki" chętnie podejmowały się tego zadania.

  Na zakończenie wielkie lanie wody zorganizowali strażacy. Kurtyna woda zalała w to upalne przedpołudnie nie tylko przedszkolny trawnik.

   

  Tekst: Nina Turek-Kwiecień

  Zdjęcia: Greta dzikowska, Joanna Kądziela-Kot, KP PSP w Kazimierzy Wielkiej