Tematyka tygodnia: Wiosna na wsi
Dzień 1. Gramy w zielone( dla chętnych odkrywanie litery ż jak żaba),
Dzień 2.Mieszkańcy wiejskiego podwórka,
Dzień 3. Zwierzęta z wiejskiego podwórka,
Dzień 4. Człowiek i zwierzęta,
Dzień 5. W wiejskiej zagrodzie,
https://skrzaty.net.pl/index.php/2016-10-14-07-12-49/zabki/1660-tematyka-tygodnia-wiosna-na-wsi#sigFreeId2334e97022
Praca z obrazkiem str 60 – przeczytaj tekst pod obrazkiem sam lub z pomocą rodziców. Odpowiedz na pytania.
Poznajemy literkę ż, Ż na wyrazach; żaba, Żaneta. Jakie zwierzę Olek pokazywał Adzie na łące?
Podzielcie słowo żaba na sylaby (ża-ba), na głoski (ż-a-b-a). Jaka głoska jest na początku? Co słychać na końcu ? Następnie dzieci wymieniają inne słowa, w których głoskę ż słychać na początku, na końcu oraz w środku słowa. Rodzice zwracają uwagę, że głoska ż na końcu wyrazu często jest słyszana jak głoska sz, np. w słowie garaż. Aby się przekonać, czy wybraliśmy dobre słowo, warto powiedzieć: jeden garaż, dwa garaże. Połóżcie przed sobą tyle kartoników lub klocków, ile głosek słychać w słowie żaba. Dzieci wymawiają głoski głośno, dotykając kolejno kartoników lub klocków. Sprawdźcie głoskę ż - czy jest to samogłoska czy spółgłoska ? Określcie, która głoska jest jeszcze spółgłoską. Zaznaczcie samogłoski (na czerwono) i spółgłoski (na niebiesko).
Ćwiczenia str.61. Układanie z literek wyrazu żaba.
Zabawy ruchowe przy piosence „Kiedy wiosna przyjdzie do nas” https://www.youtube.com/watch?v=raq4h4Ap9CY
Poznawanie roli barwy ochronnej w życiu zwierząt.
Zdjęcia zwierząt, które barwą i wzorem na ciele upodobniły się do środowiska, w jakim żyją (np. kameleon, pasikonika, rzekotki drzewnej, gąsienicy).
Rodzic pyta: Jak myślicie, dlaczego żabka ma kolor zielony? Jakie znacie jeszcze inne zwierzęta w kolorze zielonym? Co by było, gdyby żabka miała kolor czerwony? Następnie pokazuje zdjęcia zwierząt, które barwą i wzorem na ciele upodobniły się do środowiska, w którym żyją (np. pasikonika, kameleona, rzekotki drzewnej, gąsienicy).
Barwa ochronna ma na celu upodobnienie się zwierząt do środowiska, w jakim żyją. Czasem jest jedyną obroną przed wrogami. Pasikonik, mieszkaniec traw, jest cały zielony. Podobnie jak rzekotka drzewna, która żyje wśród liści. Gąsienicy zielony kolor pozwala z powodzeniem ukryć się na powierzchni liścia. Niedźwiedź polarny ma przez cały rok białą sierść. Wszystko, co go otacza, a więc śnieg i lód, jest także białe.
W poszukiwaniu zieleni – zajęcia plastyczne. Dzieci rozwiązują zagadkę
Taki kolor mają liście,
taki kolor trawa ma.
Taki kolor ma też światło,
gdy po pasach idę ja.
O jakim kolorze była zagadka? Dzieci wykonują pracę na temat: W magicznym, zielonym świeci. Każdy namalowany na kartce element musi mieć kolor zielony. Dzieci malują na kartkach wymyślony przez siebie, magiczny, zielony świat. Starają się zapełnić całą powierzchnię kartki.